Spring MVC 4 ile örnek bir proje yapalım

Emir Buğra KÖKSALAN tarafından tarihinde yayınlandı

Aslında şu sıralar çok yoğunum öyle böyle değil. Sıkıntılar dertler tepemde kara bulutlar gibi dolaşmaktan vazgeçmiyorlar ama yine de benim gibi bir manyağı durdurmaya güçleri yetmez. Hayat her zaman insanın yüzüne gülmez bazen okkalı bir tokat ta vurur ama öldürmeyen acı güçlendirir. Bu yüzden kodlamaya devam ediyoruz. Zaten iyi zamanda herkes kod yazar. Önemli olan kafada bir milyon şey varken kod yazabilmek. Bunu başarmak her yiğidin harcı değildir. Neyse konumuza dönelim. Bu yazı dizimizde sizinle örnek bir Spring MVC uygulaması yapacağız. Sonra bunu herhangi bir servera deploy edeceğiz ve tabiki SVN ve GIT üzerinden paylaşacağız. SVN server olarak Google Code, GIT olarak da Github kullanacağız arkadaşlar. Zaten o kısma gelince daha detaylı anlatacağım. Şimdilik kısaca üzerinden geçtim sadece.

Spring’e kısa bir giriş yapmama gerek yok. Bilgi çağında yaşıyoruz ve Spring’in ne olup ne olmadığı konusunda çok kolay şekilde bilgi edinebilirsiniz. Bu yüzden hemen projemizi oluşturuyoruz. Eclipse üzerinden File -> New -> Project -> Maven Project seçiyoruz ve aşağıdaki gibi dolduruyoruz. “Create a simple project (skip archetype selection)” kutucuğunu işaretliyoruz ve formu aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

Selection_013

Buradaki “Project infonal already exists.” yazısı sizde görünmeyecek çünkü siz ilk kez bu proje isminde bir proje oluşturuyorsunuz. Cümledeki devrikliğe takılmadan Finish diyorsunuz ve projemizi oluşturmuş oluyoruz. Şimdi sıra geldi pom.xml dosyamıza gerekli bağımlılıkları eklemeye. Lazım olan şeyler Spring Core, Spring Web, Spring WebMVC, JavaX Servlet Api, Log4j, Junit, Fest, Mockito. Ha bir de geliştirme sırasında deploy muhabbetiyle uğraşmamak için Jetty Plugin. Compiler Plugin’e de Java 1.7 versiyonuna göre derlemesini söylüyoruz. Uzun lafın kısası projenin Github adresi şu: https://github.com/kodmanyagha/infonal


Emir Buğra KÖKSALAN

Java & PHP Developer

2 yorum

senior · 18/04/2019 17:43 tarihinde

sen bu makaleyi niye yazdın ki internette biz başka makaleler buluruz.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.